Jarmilu Kratochvílovou stále nikdo nepřekonal

Zásluhu na jejím sportovním nadšení má učitel Zdeněk Sychrovský. Ten založil na základní škole v Golčově Jeníkově atletický kroužek a jednou týdně se tu s žáky a žákyněmi zapálenými do sportování, scházel. Startovali z důlků, skákali do výšky a dálky, házeli koulí. Když pronesl slova: „Jarmilo, v tobě něco je,“ nejen, že jeho slova nezapomněla, ale s ještě větším nadšením na sobě pracovala.
soutěž v běhu
Na gymnáziu v Čáslavi se po přemlouvání nechala kamarádkou přivést do atletické party na hřiště, kde se setkala se svým budoucím trenérem Ing. Miroslavem Kváčem.
V sedmnácti letech v běhu stačila klukům, do dálky skákala 5 metrů, koulí házela přes 9 metrů. Když jí měřili první stovku, byla za 14,1 a příští rok za 13,2. Po maturitě čas snížila na 12,6 s.
Svůj první titul na domácím oválu získala v roce 1974 na 300 m v hale za 40,6 s.
Jarmila vedla běžný život, jen s tím rozdílem, že ve volných chvílích chodila trénovat. To ji přivedlo v roce 1980 na olympijských hrách v Moskvě ke stříbrné medaili, kterou získala naprosto neočekávaně.
Žádná oběť pro ni nebyla malá. Po maturitě si nejprve vydělávala jako účetní, a později dálkově začala studovat vysokou školu. Po zaměstnání dojížděla na tréninky do Čáslavi a také občas za studiem do Prahy. Sama na toto období vzpomíná ráda. V jednom z rozhovorů uvedla, že na stadion chodila kolem čtvrté odpoledne, a když nestíhala, vstávala ráno ve čtyři a běhala osvětlenou ulicí tam a zpátky.

Až po návratu z Moskvy se stala profesionální atletkou. Měla mnohem víc času na trénování, ale také na odpočinek. Tréninky byly dvoufázové a to dopoledne i odpoledne, alespoň pět hodin každý den. Její vášní byli hlavně krátké tratě, ve kterých byla schopná naběhat kilometry. Do tréninku patřilo i posilování, které jí na míru připravoval její trenér.
běžkyně ve tmě
Jídelníček vůbec neřešila. Jedla maso, domácí polévky, pokrmy připravované na sádle. Ani řízkem před závodem nepohrdla.
Jednou po ní trenér chtěl, aby zhubla. Zvládla shodit 2 kg za měsíc, ale zhoršila se v čase na 400 metrů asi o dvě vteřiny. Už ji nikdy do zdravého jídelníčku a hubnutí nenutil.
V Mnichově, 26. července roku 1983 se stala držitelkou světového rekordu na 800 m v čase 1:53,28 a dodnes . Její 36 let trvající rekord je nejdéle platným světovým rekordem v oficiálních disciplínách v historii ženské atletiky.
Kratochvílová drží také druhý nejlepší čas v historii běhu na 400 m s časem 47,99 s. V současnosti se věnuje trenérské činnosti. Národní rekordy drží v ženských disciplínách na 100 m, 200 m, 400 m i 800m.
28. října 2013 ji prezident Miloš Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy.

Ohodnoťte příspěvek